KATALOG
widget katalog
menu >

pl gb
Skontaktuj się z naszym doradcą 

newsletter

Chcesz wiedzieć wszystko o naszej ofercie. Zapisz się na nasz newsletter. Zobacz przykład

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę PROMAG z siedzibą w Poznaniu, w celach marketingowych, zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 101/02, poz. 926).

Robot w fabryce ciastek

Robot w fabryce ciastek

Robotyzacja procesów paletyzacji, transportu i pakowania w firmie produkującej ciastka - realizacja PROMAG

 

Firma Brześć to firma rodzinna, która od ponad 30 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku cukierniczym w Polsce. Jej flagowym produktem jest słomka ptysiowa wytwarzana na prawie 100-metrowej, w pełni automatycznej linii, gdzie rola pracowników ograniczona jest do pilnowania receptury i kontroli wyrobu gotowego. W ostatnich latach zrealizowano kolejne inwestycje w robotyzację pozwalające na zwiększenie wydajności nie tylko linii produkcyjnej, ale również zapewnienie sprawnego systemu pakowania, transportu i magazynowania na terenie zakładu.

Zadanie przed jakim stanęli projektanci PROMAG S.A. nie było łatwe, gdyż po pierwsze słomka ptysiowa z pieców piekarniczych podawana jest jednocześnie na trzy linie pakujące. Po drugie, po szczegółowej analizie danych i pomiarach hali ustalono, że cela robota wypada w miejscu nie przekraczającym 4.1m wysokości, przy czym sama paleta z ładunkiem może osiągnąć 2.5m. Infrastruktura budynku i przebieg instalacji elektrycznych dodatkowo ograniczały pole pracy. Największą barierą do pokonania dla inżynierów PROMAG okazał się betonowy podciąg stropu umieszczony tuż nad ramieniem robota, który w znaczny sposób ograniczał swobodę ruchów maszyny.

Jaki robot sprosta oczekiwaniom?

Do pracy w tych niełatwych warunkach wytypowano robota z serii Smart. To specjalna linia robotów „półkowych” ze zwiększonym zasięgiem ramienia 3.7m i udźwigu 130kg. Dzięki zastosowaniu sterownika C5G, oraz  najnowszej  generacji  przemysłowej  jednostki  PC  APC820 z dwurdzeniowym procesorem, maszynę cechuje wysoka wydajność. Kontroler C5G ma możliwość obsługi nawet 10 numerycznych osi, które w  połączeniu z dodatkowymi jednostkami sterującymi zapewnią kompleksową obsługę zrobotyzowanych stanowisk.

Dla celów paletyzacji zróżnicowanych opakowań, ramię robota wyposażono w dedykowany chwytak pobierający jednocześnie pół warstwy wyrobów umieszczanych za każdym ruchem na palecie. W przypadku paletyzacji kartonów 1-2 kilogramowych, dodatkowo uzyskano zwiększenie wydajność linii poprzez zastosowanie stackowarki – urządzenia przygotowującego do pobrania 3 warstwy kartonów. Tym samym, poprzez jeden ruch ramienia robota osiągnięto nawet dwunastokrotny wzrost wydajności paletyzacji w porównaniu do pracy ręcznej realizowanej wcześniej.

Wyposażenie robota

Mechaniczny, trzysekcyjny chwytak robota wyposażony został również w moduł pneumatyczny służący do aplikacji przekładek na palecie. Przekładki pobierane z automatycznego magazynku - podajnika mogącego pomieścić przy jednorazowym załadunku nawet kilkaset elementów tekturowych. Obsługa tego urządzenia jest zatem sporadyczna, w zależności od ilości aplikacji max. do jednego razu na dobę. Jednocześnie system stale monitoruje stan urządzenia i informuje operatorów o pozostałej ilości rezerwowej lub ostatecznie braku przekładek.

Robot wyposażony w specjalny chwytak - realizacja PROMAG w fabryce ciastek

W celu utrzymania maksymalnej wydajności robota i uniknięcia przestojów, PROMAG opracował system ciągłego podawania i odbioru palet ze strefy paletyzacji. Do tego zadania wpięto w układ wózki transportowe wyposażone w przenośniki rolkowe. Urządzenia w sposób automatyczny pobierają palety z magazynków, umieszczając je w jednym z trzech stanowisk paletyzacji po czym po zakończeniu cyklu odprowadzają pełne palety w kierunku owijarki Master-Pack. Gotowa do transportu paleta z wyrobem, może zatem trafić w strefę logistyki już w kilka minut po skończonym procesie produkcji.

Za ochronę systemu transportu, automatycznej paletyzacji i pakowania odpowiada kompleksowy układ bezpieczeństwa składający się m.in. z dedykowanych wygrodzeń, barier świetlnych, elektrorygli, a w przypadku robota poprzez zastosowanie modułu SDM dającego bezpieczeństwo potwierdzone certyfikatem TUV. PROMAG wraz z systemem przekazał kompletną dokumentację techniczną, przeprowadził cykl szkoleń dla operatorów i zadeklarował zgodność z zapisami Dyrektywy Maszynowej. Dla zwiększenia bezpieczeństwa w pierwszej fazie pracy zapewniono także asystę automatyczną, a w całym trzyletnim okresie gwarancyjnym usługę teleserwisu.

System przenośników

Dostarczony przez PPROMAG system trzech linii transportowych, zasilających strefę pakowania poprzez kilkupoziomową sieć przenośników wałkowych i taśmowych stanowi doskonały pokaz możliwości maksymalnego wykorzystania hali. Dodatkowo kompletny system pakowania umieszczony zaledwie na 40m2 udowadnia, iż poprzez zastosowanie robotów i pełną automatyzację procesów zmniejszamy niezbędny obszar pracy i prawdziwie poszerzamy przestrzeń dla innych procesów. Ilość wymaganych operatorów zajmujących się do tej pory żmudnym, ręcznym pakowaniem została ograniczona z czterech do zaledwie jednej osoby obsługującej linię automatyczną w czasie zmiany. Nie oznacza to jednak utraty pracy operatorów lecz przeniesienie do bardziej odpowiedzialnych zadań produkcyjnych. Zwrot całkowitych kosztów poniesionych na inwestycję szacowany jest na 2-3 lata.

System transportu wewnętrznego w fabryce ciatek - realizacja PROMAG

wróć

Kupuj on-line

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem naszych standardowych produktów zapraszamy do naszego sklepu internetowego e-promag.pl

Przejdź

Nasze katalogi

Zamów bezpłatny katalog i dowiedz się dlaczego jesteśmy najlepsi

Zapytanie

Wypełnij formularz kontaktowy i prześlij zapytanie

Przejdź