menu >

pl gb
Skontaktuj się z naszym doradcą 

newsletter

Chcesz wiedzieć wszystko o naszej ofercie. Zapisz się na nasz newsletter. Zobacz przykład

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę PROMAG z siedzibą w Poznaniu, w celach marketingowych, zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 101/02, poz. 926).

Automatyzacja procesów kompletacji i pakowania

Automatyzacja procesów kompletacji i pakowania

System transportu przenośnikowego połączony ze stołami kompletacyjnymi

 

Miejsce: magazyn w firmie świadczącej usługi dla e-commerce

Rozwiązanie: automatyczny system transportu pojemników wraz ze stanowiskami do pakowania

Korzyści:

  • optymalizacja procesów kompletacji i pakowania drobnych przesyłek
  • wzrost wydajności procesów
  • pełna rejestracja procesu pakowania – minimalizacja kosztów reklamacji
  • poprawa ergonomii pracy


Nasz klient świadczy usługi magazynowania i wysyłki towarów o podwyższonej wartości, czyli wymagających większej uwagi. W branży e-commerce koszty reklamacji mają duży udział w kosztach działalności, dlatego nasz klient zwraca szczególną uwagę na to, aby przesyłka dotarła do klienta końcowego nie tylko na czas ale również z właściwym towarem i nieuszkodzona. W tym celu położono duży nacisk na optymalizację i automatyzację procesów kompletacji i pakowania.

Automatyczny system transportu wykorzystuje: przenośniki wałkowe napędzane i  grawitacyjne oraz przenośniki łukowe. Ponadto w systemie wykorzystywane są przenośniki taśmowe, w tym przenośniki ukośne oraz transfery pasowe. Opracowana a linia transportu komunikuje strefy kompletacji znajdujące się na pomoście magazynowym ze strefą pakowania zlokalizowaną na poziomie 0 bezpośrednio przy dokach załadunkowych.

System transportu przenośnikowego poprowadzony został przez cały pomost magazynowy w taki sposób, że wszystkie osoby pracujące w tej lokalizacji mają ergonomiczny dostęp do przenośników. Osoby te pobierają z regałów półkowych towar, który następnie w pojemnikach logistycznych transportowany jest przenośnikami na poziom 0 gdzie znajdują się stanowiska do pakowania i dokonuje się paletyzacja oraz wysyłka do klientów końcowych.

Każdorazowo pojemnik przemieszczający się na przenośnikach musi trafić w dokładnie wskazane przez system nadrzędny miejsce by ostatecznie znaleźć się w dedykowanej dla logistyki zewnętrznej destynacji. WMS już w momencie wprowadzenia zamówienia zakupu decyduje o ścieżce przejazdu, za realizację którego odpowiedzialna jest automatyka systemu transportu. System identyfikuje umieszczone na pojemnikach kody kreskowe w czasie rzeczywistym tj. bez wstrzymywania transportu. Zastosowane do odczytu superszybkie kamery mogą odczytywać kod przemieszczający się z prędkością do 6m/s, jednocześnie w sposób automatyczny korygując błędy i niezgodności w postaci nieprecyzyjnego umieszczenia kodu czy jego częściowego zatarcia. Opracowany przez programistów system odczytu i zarządzania transportowanymi jednostkami jest jednocześnie odporny na nieprawidłowości związane np. z brakiem w systemie informatycznym konkretnego zamówienia lub destynacji. W momencie pojawienia się tego typu błędów, wynikających zazwyczaj z przyczyn natury ludzkiej, „wadliwy” pojemnik nie zatrzymuje całości transportu tylko przekazywany jest na osobną destynację określoną jako NO READ i odnotowywany jest w systemie WMS jako przesyłka do wyjaśnienia.

Pojemniki z towarem do wysyłki są przemieszczane za pomocą systemu przenośników na poziom 0 do stanowisk do pakowania. W skład takiego stanowiska wchodzi stół kompletacyjny o nośności 300 kg z blatem z płyty laminowanej. Zarówno przenośniki jak i stoły zostały pomalowane na kolor pomarańczowy w celu wyróżnienia procesu kompletacji i pakowania na magazynie. Wpływa to również na poprawę bezpieczeństwa magazynowego w odniesieniu do licznych dróg transportowych. Stanowiska kompletacyjne zostały doposażone w akcesoria dodatkowe, które powodują, że rozwiązanie to jest funkcjonalne i bardzo ergonomiczne:

  • tablica perforowana z półkami na uchwyty z taśmą do zaklejania kartonów
  • uchwyt do folii stretch
  • półkę z przegrodami nad blatem do małych kartonów
  • półkę z przegrodami pod blatem do dużych kartonów
  • lampy nad blatem – po 2 szt na stanowisko w celu dobrego doświetlenia procesu pakowania
  • półkę pod blatem na komputer

Najważniejszym wyposażeniem stanowisk do pakowania są kamery rejestrujące w całości proces pakowania. Rejestracja procesu jest uruchamiana przez pracownika poprzez zaczytanie kodu kreskowego przypisanego do rozpoczęcia procesu nagrywania i kończona poprzez zaczytanie kodu kreskowego oznaczającego koniec procesu. Zapis z kamer może być przesyłany na serwer albo przechowywany w chmurze tak długo, jak wymaga tego zleceniodawca. W przypadku reklamacji przesyłki cały proces można odtworzyć. Tego typu rozwiązania w dużym stopniu obniżają koszty reklamacji.

Rozwiązanie zaproponowane klientowi pozwala na zdecydowane przyspieszenie procesu realizacji zamówień – pracownicy nie muszą schodzić z pomostu do strefy pakowania w celu kompletacji zamówienia, a ergonomiczne stanowiska pracy wpływają na poprawę wydajności pakujących towar do wysyłki. Przewrotnie, system transportu dysponuje również znacznymi buforami magazynowymi, co w przypadku pracy zmianowej i mniejszym obłożeniu kadrowym np. w godzinach nocnych, pozwala na obsługę linii przez znacznie mniejszą ilość operatorów. Towar może być najpierw skompletowany na pomoście i wysyłany do strefy pakowania, tak by być obsłużony przez tego samego pracownika w strefie pakowania. Dodatkowo automatyczna rejestracja procesu pakowania przyczyniła się do redukcji kosztów reklamacji.

wróć

Kupuj on-line

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem naszych standardowych produktów zapraszamy do naszego sklepu internetowego e-promag.pl

Przejdź

Nasze katalogi

Zamów bezpłatny katalog i dowiedz się dlaczego jesteśmy najlepsi

Zapytanie

Wypełnij formularz kontaktowy i prześlij zapytanie

Przejdź