KATALOG
widget katalog
menu >

pl gb
Skontaktuj się z naszym doradcą 

newsletter

Chcesz wiedzieć wszystko o naszej ofercie. Zapisz się na nasz newsletter. Zobacz przykład

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę PROMAG z siedzibą w Poznaniu, w celach marketingowych, zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 101/02, poz. 926).

Bezpieczeństwo w magazynie teoria a realia

Każdy pracownik magazynu z pewnością miał styczność z przepisami BHP, które określają, w jaki sposób należy postępować aby praca była wykonywana w sposób niezagrażający życiu lub zdrowiu pracownika, oraz definiują warunki, w których dana praca powinna być wykonywana. Niestety, bardzo często na przepisy te patrzy się z lekkim przymrużeniem oka lub jak na zwykłą teorię, która nie ma pokrycia w praktyce. A powinna mieć. Wg badań przeprowadzonych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy wynika, że większość wypadków w pracy powstaje z powodu nieprawidłowego zachowania się pracownika. Dlaczego więc szkolenia wstępne czy okresowe traktujemy jako zwykłą formalność i nie przykładamy do nich większej uwagi? Czy nasze zdrowie i życie jest nam obojętne?

bhpIstnieje kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo. Nie stanowią one o całości bezpieczeństwa na magazynie i na nich temat się nie kończy, są natomiast dobrym punktem wyjścia do oceny i poprawy stanu obecnego.

Pracodawca może być przekonany, iż wszystkie zasady są przestrzegane, ale czy jest tak istotnie, czy przestrzega ich cała załoga? Utrzymanie bezpieczeństwa jest zadaniem zespołowym. Gdy ktoś nie przestrzega procedur lub nie jest ich świadomy naraża pozostałych. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo wystarczy jeden wypadek, aby uzmysłowić wszystkim, iż kwestie te należy brać bardzo poważnie. Niestety w danym momencie jest już często za późno. Taka postawa jest wynikiem niewiedzy z zakresu prawidłowych procedur BHP albo przekonania pracowników, że nic niebezpiecznego ich nie spotka. Jeżeli załoga nie rozumie powodów dlaczego należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, nie będzie ich przestrzegać. Regularne szkolenia oraz pełna i obiektywna ocena procedur bezpieczeństwa w magazynie jest doskonałym działaniem prewencyjnym, gdyż pozwala na zweryfikowanie obecnie obowiązujących zasad i uświadomienie pracowników.

Obecnie dostępnych jest wiele szkoleń pozwalających na odświeżenie i poszerzenie posiadanej przez pracowników i pracodawców wiedzy. Nasza firma organizuje szkolenia z zakresu bezpiecznej eksploatacji i konserwacji systemów regałowych podczas, których eksperci szczegółowo przedstawiają zasady bezpiecznego użytkowania regałów, dokumenty wymagane przez podmioty kontrolujące warunki pracy w magazynach, zasady konserwacji systemów regałowych, wytyczne odnośnie przeprowadzania bieżących przeglądów regałów oraz zasady przeprowadzania przeglądów okresowych.

Wszyscy doskonale wiedzą, iż elementy mogące spowodować poślizgnięcie lub potknięcie powinny być wyeliminowane. Zasada ta wydaje się jak najbardziej oczywista, ale czy na pewno? W halach na magazynach czy w warsztatach często spotyka się rozciągnięte na podłodze przewody, narzędzia pozostawione „tylko na moment”. Pęknięcia i ubytki w posadzce również mogą stanowić zagrożenie dla pracowników i urządzeń transportowych. Zanim uznamy, że powyższe zagadnienie nas nie dotyczy powinniśmy uważnie rozejrzeć się po naszym obiekcie.

Stosowanie wyposażenia i odzieży ochronnej często bywa ignorowane. Czy tam gdzie jest to wymagane jest ona stosowana? Powyższe przedmioty są na wyposażeniu nie bez powodu, a kilka sekund przeznaczone na założenie kasku może uratować nam życie. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom niezbędnej odzieży i środków ochorny oraz upewnienie się, iż są one odpowiednio użytkowane.

Należy zauważyć, że magazyny są obiektami, w których często dochodzi do wypadków, ponieważ pracownicy mają tam styczność z całą gamą asortymentu, o różnych gabarytach, przeznaczeniu i  o ewentualnej toksyczności. Tak naprawdę na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo spowodowane nieuwagą czy też zwykłym pośpiechem, który jak wiadomo nie jest dobrym doradcą. Zresztą nie tylko składowany asortyment stanowi zagrożenie, ale też środki transportu na terenie zakładu. Wcześniej wspomniany CIOP stwierdził, że do wypadków najczęściej dochodzi wcale nie podczas pracy przy stanowisku z narzędziami ręcznymi, ale podczas poruszania się. Te statystyki powinny nam dać do myślenia.

 

wróć

Kupuj on-line

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem naszych standardowych produktów zapraszamy do naszego sklepu internetowego e-promag.pl

Przejdź

Nasze katalogi

Zamów bezpłatny katalog i dowiedz się dlaczego jesteśmy najlepsi

Zapytanie

Wypełnij formularz kontaktowy i prześlij zapytanie

Przejdź