menu >

pl gb
Skontaktuj się z naszym doradcą 

newsletter

Chcesz wiedzieć wszystko o naszej ofercie. Zapisz się na nasz newsletter. Zobacz przykład

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę PROMAG z siedzibą w Poznaniu, w celach marketingowych, zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 101/02, poz. 926).

Bezpieczny magazyn to czysty zysk – systemy regałowe

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (Dz.U.03.169.1650) na pracodawcy spoczywa obowiązek systematycznej kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy ze szczególnym uwzględnieniem organizacji procesów pracy, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych.

Każdy z przedsiębiorców o tym wie, ale nie zawsze wie jak ten przepis wdrożyć w praktyce. Inaczej działania prewencyjne przebiegają na hali produkcyjnej a inaczej w magazynie. Najważniejszymi elementami infrastruktury magazynowej są regały i wózki do ich obsługi. Już na etapie wyposażania magazynu w regały i wózki trzeba myśleć o przyszłym, bezpiecznym ich użytkowaniu.

Prawidłowo zaprojektowany regał podstawą bezpieczeństwa
Istniejące w Polsce normatywne uregulowania prawne dotyczące produkcji regałów nie są obligatoryjne. Niemniej jednak wszyscy producenci, ze względu na swoją wiarygodność, powołują się na wykonywanie regałów zgodnie z normami. Producenci wystawiają deklarację zgodności na elementy regałów tj. dokument zaświadczający, że konstrukcja jest wykonana zgodnie z dokumentacją techniczną i z normami, na które producent się powołuje. Nie oznacza to jednak, że cały system regałów, składający się z określonej liczby miejsc paletowych o określonej nośności, który stoi w konkretnym magazynie, jest wykonany zgodnie z przepisami i w pełni bezpieczny. Firmy sprzedające regały, często są to też producenci ale nie zawsze tak bywa, zatrudniają projektantów, którzy konfigurują odpowiednie elementy i tworzą konkretny system, który oferują klientowi. Projektanci uwzględniają różne czynniki ryzyka występujące w danym projekcie, dlatego dopiero taka firma, która oferuje kompleksową obsługę może wystawić deklarację zgodności na cały system regałowy. I to też pod warunkiem, że sama dokonuje montażu regałów lub montaż wykonują ekipy przez nią certyfikowane.

Jeżeli klient sam dokonuje montażu lub sam sobie konfiguruje regały, sam ponosi odpowiedzialność za ich bezpieczną instalację. Użytkownik regałów, bez zgody firmy, która zaprojektowała system regałowy, nie może też dokonać żadnych przeróbek i zmian w konfiguracji. Zmiany dokonywane we własnym zakresie przez właścicieli magazynów grożą utratą gwarancji i oczywiście bardziej odczuwalnymi skutkami w postaci zawalenia się regałów.  Z punktu widzenia pracodawcy ważny jest wybór profesjonalnego dostawcy regałów. Najlepiej współpracować z firmą, która zapewnia kompleksową obsługę: doradztwo, projekt, dostawę, montaż oraz z firmą, która posiada duże doświadczenie na rynku, gwarantujące prawidłową konfigurację regałów.

Jedna strona medalu to poprawnie zaprojektowany i zamontowany system regałowy, druga to jego użytkowanie. Nikt nie zdejmie odpowiedzialności z pracodawcy za użytkowanie regałów niezgodnie z ich przeznaczeniem lub z przepisami bhp.  Po dostawie regałów i/lub ich montażu użytkownicy otrzymują instrukcję eksploatacji, w której przedstawione są zasady prawidłowego składowania towarów na regałach i zasady kontroli stanu technicznego regałów. Firmy, które kompleksowo obsługują klientów, dodatkowo przeprowadzają szkolenia dla pracowników magazynów z zasad obsługi regałów i bezpiecznej pracy, które obejmują zasady bezpiecznego użytkowania i konserwacji regałów oraz wytyczne odnośnie przeprowadzania bieżących przeglądów regałów.

Więcej informacji o szkoleniach dotyczących bezpiecznej eksploatacji i konserwacji magazynowych systemów regałowych można uzyskać na stronie dotyczącej szkoleń z cyklu Bezpieczny Magazyn.

PROMAG NEWSLETTER
Jeżeli chcesz otrzymywać ciekawe artykuły bezpośrednio do swojej skrzynki zapisz się do naszego newslettera - SUBSKRYBUJPromag newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać porady i ciekawe artykuły bezpośrednio do swojej skrzynki mailowej zapisz się do naszego newslettera

wróć

Newsletter

Chcesz wiedzieć wszystko o naszej ofercie. Zapisz się na nasz newsletter. Zobacz przykład

Proszę podać poprawny adres e-mail

Nasze katalogi

Zamów bezpłatny katalog i dowiedz się dlaczego jesteśmy najlepsi

Zapytanie

Wypełnij formularz kontaktowy i prześlij zapytanie

Przejdź