KATALOG
widget katalog
menu >

pl gb
Skontaktuj się z naszym doradcą 

newsletter

Chcesz wiedzieć wszystko o naszej ofercie. Zapisz się na nasz newsletter. Zobacz przykład

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę PROMAG z siedzibą w Poznaniu, w celach marketingowych, zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 101/02, poz. 926).

Projektowanie magazynów dłużycy

Projektowanie magazynów dłużycy

Pod pojęciem dłużycy rozumiemy materiał prętowy, którego długość na ogół jest większa niż 2 metry, przy czym pojedyncze masy i wymiary ładunków mogą być bardzo różnorodne. Decyduje to o miejscu, sposobie magazynowania i wyborze środków do podejmowania i transportu towarów. Planowanie magazynu dłużycy jest złożonym zagadnieniem i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Z tego powodu zaleca się na etapie projektu podjęcie ścisłej współpracy z  przyszłym dostawcą wyposażenia magazynu.

Procesy manipulacji oraz składowania ładunków dłużycowych wyglądają nieco inaczej niż w przypadku innych postaci ładunków sztukowych takich jak np. jednostki paletowe. Spowodowane jest to różnorodnością formy i własności ładunków dłużycowych, które często charakteryzują się dużymi masami i wymiarami, niestabilnością i nieporęcznością oraz brakiem zdolności do piętrzenia. Dłużyca występuje w postaci pojedynczych lub wiązanych profili, które są składowane na posadzce lub w regałach. W celu ułatwienia manipulacji ładunkami oraz w celu uniknięcia uszkodzenia towaru stosowane są tu prawie zawsze pomocnicze środki ładunkowe takie jak palety słupkowe, jarzma lub specjalne kasety.

 Regały wspornikowe

Do załadunku, przeładunku i wyładunku dłużycy przeznaczone są wózki jezdniowe boczne lub  przejezdne, żurawie oraz suwnice. Suwnice występujące w halach fabrycznych mają tą zaletę, że mogą w prosty sposób łączyć funkcje związane z za- i rozładunkiem oraz dalszą obróbką towaru.

Duża liczba możliwości składowania ładunków wymaga zastosowania odpowiedniego procesu wyboru systemu składowania, w którym należy uwzględnić specyficzne dla danego zakładu czynniki:

  • rodzaj materiału
  • pojemność magazynu
  • przepustowość
  • struktury (artykuły, zapasy magazynowe, zlecenia, wysyłki itp.)
  • stopień automatyzacji
  • interfejsy do innych obszarów (przygotowanie, montaż)
  • bezpieczeństwo
  • stosunki przestrzenne


Dopasowanie odpowiednich środków transportu do obsługi magazynu ułatwia poniższa tabela. W tabeli tej oznaczono przydatność określonych technik magazynowych w zależności od właściwości ładunku oraz warunków panujących w magazynie.

 

Tabelka środki transportu w magazynie dłużyc

 

Oprócz dotychczas opisanych właściwości magazynu ładunków dłużycowych takich jak rodzaj materiału, rodzaju składowania oraz obsługi magazynu, także strefy przed i za magazynem, obszary za- i rozładunku, względnie związane obszary przygotowania , montażu i kompletacji mają duży wpływ na całkowite optimum systemu logistycznego. W tych strefach stosowane są dodatkowe urządzenia transportowe, które zostały zaprojektowane specjalnie do tego rodzaju pracy. Są to różnego rodzaju przenośniki do ładunków sztukowych, przesuwnice i urządzenia transferowe.

Szczególnie funkcje kompletacji nabierają coraz większego znaczenia z powodu zmieniającej się struktury wysyłki nie tylko dla wewnętrznych lecz również dla zewnętrznych odbiorców. Prace te są realizowane na odpowiednio wyposażonych i przygotowanych stanowiskach. Z powodu dużych ciężarów i nieporęczności dłużyc czynności te często są wspomagane manipulatorami. Na stanowiskach tych często znajduje się też dodatkowe wyposażenie, takie jak wagi i urządzenia do identyfikacji.

Oprócz technik związanych z obsługą dłużycy w/w środkami transportu istnieje cały szereg automatycznych systemów, które zabezpieczają całkowicie proces obsługi ładunków dłużycowych w kasetach przy zachowaniu maksymalnego wykorzystania pomieszczeń. Rozwiązania te są korzystne kosztowo jak również efektywne. Wysoka niezawodność, duża wydajność, brak uszkodzeń  i zarządzanie magazynem przy pomocy nowoczesnych technologii informatycznych jest do osiągnięcia przy zastosowaniu właśnie systemów automatycznych.

Projektowanie magazynów ładunków dłużycowych jest bardzo złożonym zadaniem i powinno zostać przeprowadzone przez specjalistów z długoletnim doświadczeniem. Zapraszamy do kontaktu z doradcami PROMAG S.A., którzy dopasują system składowania do Państwa potrzeb.

wróć

Kupuj on-line

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem naszych standardowych produktów zapraszamy do naszego sklepu internetowego e-promag.pl

Przejdź

Nasze katalogi

Zamów bezpłatny katalog i dowiedz się dlaczego jesteśmy najlepsi

Zapytanie

Wypełnij formularz kontaktowy i prześlij zapytanie

Przejdź