menu >

pl gb
Skontaktuj się z naszym doradcą 

newsletter

Chcesz wiedzieć wszystko o naszej ofercie. Zapisz się na nasz newsletter. Zobacz przykład

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę PROMAG z siedzibą w Poznaniu, w celach marketingowych, zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 101/02, poz. 926).

Techniczne wyposażenie magazynu - regały

Magazyn to element łańcucha dostaw istotnie wpływający na szybkość przepływu materiałów i efektywność całego procesu logistycznego. Techniczne wyposażenie magazynu wpływa na jakość i sprawność procesów manipulacyjnych, tym samym bezpośrednio rzutuje na funkcjonalność obiektu. Wyposażając obiekt magazynowy należy rozpatrzyć wiele kwestii, a decyzję powinno się uzależnić od:

  • wielkości i funkcji jaką ma spełniać magazyn,
  • rodzaju magazynowanych produktów,
  • rodzaju stosowanych jednostek ładunkowych,
  • sposobu rotacji towarów w magazynie.

Główne elementy technicznego wyposażenia magazynów to regały magazynowe oraz wózki jezdniowe. Wyposażenie magazynu w odpowiednie środki transportu i składowania nie jest prostym przedsięwzięciem dlatego coraz więcej inwestorów korzysta z porad specjalistów, takich jak firma PROMAG S.A., którzy po przeprowadzonych oględzinach wykonają projekt i zaprezentują najbardziej funkcjonalne rozwiązanie dopasowane do potrzeb klienta.

Wybór urządzeń do składowania podyktowany jest wielkością i funkcją jaką ma spełniać magazyn oraz możliwościami finansowymi inwestora. Na rynku dostępne jest wiele rozwiązań od wysoce zautomatyzowanych regałów z układnicami po regały półkowe przeznaczone do obsługi ręcznej. Do najbardziej zaawansowanych rozwiązań zaliczamy automatyczne systemy składowania, które poprawiają wydajność procesów magazynowych poprzez zwiększenie wykorzystania powierzchni magazynowej, zwiększenie gęstości składowania, automatyzację procesów składowania oraz pobierania. Do powyższych systemów składowania zaliczamy regały z układnicami, regały z platformą sterowną radiowo oraz regały karuzelowe i windowe.

Kolejnym typem urządzeń do składowania są regały paletowe. Stanowią one najbardziej popularne i podstawowe wyposażenie magazynów na całym świecie. Regały paletowe dzielimy na kilka typów. Regały paletowe rzędowe najbardziej uniwersalne z regałów paletowych, pozwalające na składowanie zarówno towarów spaletyzowanych jak i towarów niespaletyzowanych. Wjezdne regały paletowe  (drive-in) pozwalające na efektywniejsze wykorzystanie posiadanej powierzchni w magazynie dzięki redukcji korytarzy roboczych. Jest to idealne rozwiązanie w tworzeniu magazynów wysokiego składowania o dużym zagęszczeniu przechowywanych towarów. Składowanie na tego typu regałach odbywa się zgodnie z zasadą LIFO - ostatnie weszło, pierwsze wyszło. Regały paletowe przejezdne składające się z tradycyjnych regałów paletowych rzędowych zamocowanych na specjalnych wózkach, które dzięki napędowi elektrycznemu pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się regałów. Podobnie jak regały wjezdne zwiększają one powierzchnię magazynową poprzez zmniejszenie liczby korytarzy roboczych. Kolejnym typem regałów są regały paletowe przepływowe, które również zwiększają wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Obsługa tego typu regałów odbywa się z dwóch stron, rozdzielając strefę załadowczą od wyładowczej a przepływ towarów następuje zgodnie z regułami zasady FIFO – pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Regały te występują też w odmianie, w której przepływ materiałów odbywa się zgodnie z zasadą LIFO – ostatnie weszło, pierwsze wyszło - są to regały typu Push-Back.

Składowanie towarów na paletach należy do najbardziej popularnych sposobów przechowywania w magazynach. Do magazynowania materiałów niespaletyzowanych dedykowane są regały półkowe, które stanowią funkcjonalne i popularne rozwiązanie. Jednymi z najpopularniejszych regałów półkowych jest rodzina regałów DIMAX. Regały te charakteryzują się bardzo szeroką paletą wymiarów oraz konfiguracji, umożliwiających dopasowanie do indywidualnych potrzeb Klienta.

Ostatnim opisywanym sposobem składowania są wielopoziomowe systemy magazynowe, które w prosty i ekonomiczny sposób umożliwiają pomnożenie powierzchni użytkowej bez konieczności rozbudowy obiektu. Tworzą one dodatkową kondygnację i  w prosty sposób rozwiązują wiele problemów logistycznych w firmie.

Wiedząc już jaki system składowania będzie zastosowany w magazynie można podjąć decyzję o doborze odpowiednich urządzeń transportowych.

PROMAG NEWSLETTER
Jeżeli chcesz otrzymywać porady i ciekawe artykuły bezpośrednio do swojej skrzynki zapisz się do naszego newslettera - SUBSKRYBUJPromag newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać porady i ciekawe artykuły bezpośrednio do swojej skrzynki mailowej zapisz się do naszego newslettera

wróć

Kupuj on-line

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem naszych standardowych produktów zapraszamy do naszego sklepu internetowego e-promag.pl

Przejdź

Nasze katalogi

Zamów bezpłatny katalog i dowiedz się dlaczego jesteśmy najlepsi

Zapytanie

Wypełnij formularz kontaktowy i prześlij zapytanie

Przejdź