Przeglądy regałów – zbędny wydatek czy inwestycja
Obowiązek dokonywania okresowych przeglądów systemów regałowych i pomostów magazynowych regulowany jest szczegółowo przez polskie i europejskie normy. Wielu pracodawców zapomina jednak o konieczności przeprowadzania kontroli nie zdając sobie sprawy z ryzyka, jakie takie zaniechanie może za sobą pociągać i odpowiedzialności jaka na nich spoczywa.
Gruntowna analiza stanu regałów pozwala natomiast na zainicjowanie działań prewencyjnych, które przekładają się na wyeliminowanie lub maksymalne ograniczenie nakładów finansowych związanych z zakupem nowych regałów, kosztem zniszczonych towarów, a także zwiększenie bezpieczeństwa pracowników.
NAJCZĘSTSZE NIEPRAWIDŁOWOŚCI W EKSPLOATACJI REGAŁÓW
Uszkodzenia regałów powstałe w wyniku przypadkowych uderzeń wózkiem widłowym oraz niewłaściwego składowania towarów mogą przyczynić się do osłabienia konstrukcji regałów i zmniejszenia ich nośności, a w konsekwencji do obniżenia bezpieczeństwa osób i składowanych towarów.
Na podstawie kontroli przeprowadzanych w obiektach magazynowych najczęściej stwierdza się następujące nieprawidłowości w eksploatacji regałów:
- niedokonywanie przez użytkowników regałów ich przeglądów zgodnie z zaleceniami producenta
- brak tabliczek znamionowych oraz naklejek informujących o maksymalnych dopuszczalnych nośnościach
- przekroczenia dopuszczalnych obciążeń, prowadzące do ugięcia półek oraz odchylenia od pionu belek nośnych
- uszkodzenia konstrukcji regałów wskutek kolizji ze środkami transportu wewnętrznego (uszkodzenia słupów nośnych oraz rygli)
- wyrwania kotew regałów z posadzki oraz uszkodzenia odbojników i odbojnic zabezpieczających regały
- zastawienie dróg komunikacyjnych pomiędzy regałami
Konsekwencje tego typu uchybień mogą mieć bardzo poważne skutki, dlatego tak istotne jest ich wychwytywanie oraz skuteczne eliminowanie, a także w miarę możliwości zapobieganie ich ponownemu wystąpieniu.
DEFINICJA GRUP RYZYKA
FEM (Federation Europeene de la Manutention) w opracowaniu “Wytycznych dla bezpiecznego użytkowania statycznych instalacji regałowych” zdefiniowała następujące trzy grupy ryzyka:
PRZEGLĄDY OKRESOWE REGAŁÓW
Przeglądy stanu regałów powinny być przeprowadzane regularnie, dlatego też tak znaczące jest bieżące kontrolowanie ich stanu przez wyznaczony w tym celu personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracy w danym magazynie. Wszelkie zauważone usterki powinny być natychmiast odnotowywane oraz niezwłocznie zgłaszane pracodawcy. Bieżące kontrole powinny być uzupełniane przez profesjonalne inspekcje dokonywane przez rekomendowanych specjalistów. Obowiązkowi przeglądu podlegają:
- regały paletowe rzędowe
- regały paletowe wjezdne
- regały paletowe przejezdne
- regały paletowe przepływowe
- regały wspornikowe
- regały półkowe
- pomosty magazynowe
- systemy wielopoziomowe
Konieczne przeglądy regałów dzielone są na cztery grupy, według ich częstotliwości i szczegółowości.
Bieżące oraz okresowe przeglądy stanu technicznego regałów magazynowych to inwestycja, pozwalająca na wczesne rozpoznanie uszkodzeń i wyeliminowanie lub maksymalne ograniczenie konsekwencji, jakie mogą one za sobą pociągnąć, m.in. koszt zakupu nowych regałów, uszkodzonych towarów, przestoje w pracy magazynu, uszczerbki na zdrowiu pracowników. Wybierając firmę dokonującą przeglądu kierować należy się wytycznymi dostawcy regałów, zwracając przy tym uwagę na kompetencje usługodawcy oraz zakres przeprowadzanego przeglądu.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na pracodawcy spoczywa obowiązek systematycznych kontroli stanu bezpieczeństwa i higieny pracy ze szczególnym uwzględnieniem organizacji procesów pracy, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych oraz ustalania sposobów rejestracji nieprawidłowości i metod ich usuwania. Obowiązki nałożone na producenta regałów nie zwalniają pracodawcy od tej odpowiedzialności.
Wymóg dokonywania przeglądów okresowych regulowany jest przez znowelizowaną normę EN 15 635:2008, nakładającą na pracodawcę eksploatującego regały magazynowe obowiązek zapewnienia regularnych kontroli stanu konstrukcji regałów oraz szczegółowo określającą przebieg tych kontroli.
Zgodnie z polskimi przepisami, danymi producenta oraz branżową normą FEM 10.2.04, profesjonalne przeglądy powinny odbywać się co najmniej raz do roku.