Jak zaprojektować ergonomiczne stanowisko robocze?
Odpowiednio zaprojektowane stanowisko do prac montażowych, serwisowych, warsztatowych, kompletacyjnych itp. przekłada się na efektywną pracę wykonywaną na tym stanowisku. Pracownik, który wykonuje codziennie kilka godzin te same operacje musi mieć komfortowe warunki do pracy tj. najbardziej potrzebne i najczęściej używane narzędzia w zasięgu wzroku i ręki, wysokość blatu roboczego dostosowaną do wzrostu, odpowiednie oświetlenie, wygodne siedzisko. Niedopasowane do potrzeb i warunków pracy stanowisko robocze powoduje błędy pracownika, obniżenie wydajności a po dłuższym czasie absencję chorobową.
Aby dobrze zaprojektować stanowisko robocze trzeba sobie odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań:
Odpowiedzi na te pytanie pozwalają zdecydować czy należy wybrać stanowisko/ stół roboczy w wersji z regulacją wysokości czy nie. Również rodzaj wykonywanej pracy ma wpływ na to jaki rodzaj regulacji wybrać. Na rynku dostępne są stoły warsztatowe, stanowiska montażowe z regulacją za pomocą śruby, korby i z regulacją elektryczną. Ta ostatnia regulacja jest najdroższym rozwiązaniem ale jednocześnie regulacja ta jest najszybsza i najbardziej precyzyjna.
Odpowiedź na to pytanie jest zasadnicza w kwestii wyboru nośności blatu oraz całej konstrukcji stołu. Na rynku dostępne są stoły warsztatowe o nośności do 2 t.
Kolejny krok to dobór rodzaju blatu, na którym będą wykonywane prace. Najbardziej powszechne są blaty ze sklejki lakierowanej 36 mm, ale wachlarz rozwiązań jest tutaj bardzo szeroki:
blat ze sklejki pokryty gumą ryflowaną 3 mm lub gładką 3 mm
blatu ze sklejki pokryty PCV 2 mm
blat ze sklejki pokryty blachą kwasoodporną 1,5 mm
blat ze sklejki lakierowanej pokryty blachą ocynkowaną 1,5 mm
blat z płyty MDF 36 mm
blat z płyty MDF 24 mm pokryty PE 300 (polietylen)
blaty z płyty wiórowej laminowanej 28 mm
blaty laboratoryjne (np. kwarcowo-granitowy, granitowy, ceramiczny)
blat dębowy olejowany 40 mm
Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam wybrać wyposażenie dodatkowe stołu/stanowiska roboczego czyli np. tablice perforowane, na których za pomocą odpowiednich zawieszek można rozmieścić narzędzia, na tablicach można zawiesić dodatkowe szafki, półki, listwy z pojemnikami lub z przyłączami. Tablice perforowane mogą być otwarte ale też można je zamykać za pomocą drzwi żaluzjowych. Stoły warsztatowe można wyposażyć w imadła, lupy, balansery, półki i szafki pod blatem. Dodatkowo szuflady w szafkach mogą być wyposażone w wykładzinę amortyzującą oraz w organizery do narzędzi. Wszystkie te propozycje zwiększają funkcjonalność rozwiązań jakimi są stoły warsztatowe i pozwalają na efektywną organizację procesów realizowanych na tych stanowiskach.
Możliwe jest wyposażenie stołów warsztatowych w energooszczędne oświetlenie typu LED, światło ciepłe lub zimne.
Wybór krzeseł do pracy na stanowiskach roboczych jest bardzo szeroki. Dobre krzesło powinno mieć przynajmniej regulowaną wysokość siedziska. Aby zwiększyć komfort pracy można wybrać stanowisko na kołach, z podnóżkiem, z regulacją oparcia itp. Jest to szczególnie ważne przy pracy długotrwałej – dłuższej niż 4 godziny na zmianę.
Na koniec trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy potrzebujemy jakiegoś dodatkowego wyposażenia poza strefą bezpośredniej pracy np. szafy narzędziowe, regały półkowe, szafki narzędziowe lub wózki warsztatowe.
Projektowanie stanowisk roboczych nie jest prostym procesem, dlatego najlepiej zadanie to powierzyć profesjonalistom, którzy poza odpowiednim doborem wyposażenia, zwizualizują nasze miejsce pracy wyposażone w wybrane rozwiązania stołów warsztatowych, stanowisk kompletacyjnych, szaf narzędziowych, wózków warsztatowych, kontenerków itp.