Optymalizacja przestrzeni magazynowej za pomocą regałów jezdnych w magazynie producenta błonników pokarmowych
Uzyskane przez klienta korzyści:
- uzyskanie maksymalnej ilości dostępnych miejsc paletowych względem powierzchni magazynu
- łatwy dostęp do każdej ze składowanych pozycji
- bezpieczeństwo pracy
Miejsce:
magazyn przy zakładzie produkcyjnym firmy ML-Tech w Grądy-Woniecko
Cel projektu:
maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej przy dużej rotacji towarów o różnych indeksach.
Wdrożone rozwiązanie:
regały paletowe jezdne
Dowiedz się, czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twoim magazynie.
ML-Tech sp. z o. o. jest polską firmą produkującą naturalne błonniki pokarmowe. Powstała w 2010 roku. Impulsem do założenia firmy było rosnące zapotrzebowanie rynku na błonniki pokarmowe wysokiej jakości. Surowce używane do produkcji odznaczają się najwyższą jakością i pochodzą z polskich przetwórni. Dzięki nawiązaniu współpracy z PROMAG S.A. w zakresie wyposażenia nowo wybudowanej hali magazynowej w system regałów jezdnych, możliwe było optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Firma PROMAG S.A. wspierała inwestora na etapie projektowania i realizacji nowego obiektu.
PRACA SYSTEMU
Zaproponowane przez firmę PROMAG S.A. rozwiązanie polegało na instalacji trzynastu regałów na bazach jezdnych poruszających się po specjalnych szynach oraz dwóch regałów stacjonarnych. Bazy wraz z regałami sterowane są elektrycznie z poziomu szafy sterującej umieszczonej w bliskim odległości od systemu regałowego. Sterowanie jest intuicyjne i proste w obsłudze, umożliwiając operatorowi pełną kontrolę nad pracą systemu. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które przyczynia się do znaczącego zwiększenia wykorzystania dostępnej przestrzeni magazynowej względem standardowych regałów paletowych rzędowych. Załadunek oraz rozładunek jednostki ładunkowej jest możliwy po otwarciu poszczególnych korytarzy roboczych z panelu sterującego umieszczonego na froncie regału. Zainstalowanie regałów jezdnych na środku hali umożliwiło dostęp do regałów z dwóch stron, co pozwoliło ograniczyć zadania wózków widłowych do paru podstawowych czynności. To z kolei przełożyło się na przyspieszenie pracy w magazynie.
PARAMETRY TECHNICZNE JEDNOSTKI ŁADUNKOWEJ
Wymiary jednostki ładunkowej: 800×1200 mm o wysokości od 950 do 1500 mm
Masa jednostki ładunkowej: 600 kg
STERTOWANIE SYSTEMEM
Przemieszczenie regału może odbywać się w trybie automatycznym lub awaryjnym. Baza jezdna została dostosowana do obsługi wózkiem prowadzonym z podporami przednimi, co pozwoliło na zmniejszenie korytarza roboczego. ML-Tech operuje dużą ilością indeksów magazynowanych o dużej rotacji, a wdrożony projekt umożliwia firmie łatwy i szybki dostęp do każdej jednostki ładunkowej. Finalnie projekt dał Klientowi ponad 1000 miejsc paletowych w regałach jezdnych, co jest o ponad 40% więcej niż gdyby zastosowano tradycyjny systemu składowania oparty na regałach paletowych rzędowych.
BEZPIECZEŃSTWO SYSTEMU
Bezpieczeństwo obsługi regału gwarantowane jest poprzez zaimplementowane w systemie zabezpieczenia:
- zamontowanie fotokomórek, które powodują natychmiastowe zatrzymanie regału z chwilą pojawienia się przeszkody
- sygnały świetlne i dźwiękowe
- konieczność włączenia przycisku wewnątrz otwartego korytarza roboczego w celu potwierdzenia jego przejezdności.
To tylko kilka z zastosowanych środków bezpieczeństwa, które niwelują ewentualne ryzyko związane z obsługą systemu regałów jezdnych.
Dzięki implementacji systemu regałów jezdnych udało się zminimalizować ilość korytarzy roboczych do niezbędnego minimum, co przełożyło się na lepsze wykorzystanie powierzchni magazynowej. Rozwiązanie to pozwala zachować jednocześnie bezpośredni dostęp do każdej jednostki ładunkowej w magazynie Klienta.