menu >

pl gb
Skontaktuj się z naszym doradcą 

newsletter

Chcesz wiedzieć wszystko o naszej ofercie. Zapisz się na nasz newsletter. Zobacz przykład

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę PROMAG z siedzibą w Poznaniu, w celach marketingowych, zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 101/02, poz. 926).

Regały paletowe rzędowe – zalety, wady, możliwości

Regały paletowe rzędowe – zalety, wady, możliwości

Regały paletowe rzędowe PHR w firmie spożywczej

Czy istnieje jeden uniwersalny system regałowy, który sprawdzi się w każdym magazynie? Jak wybrać rozwiązanie najlepsze dla naszej firmy? Wiele osób odpowiadających za logistykę w firmach zadaje sobie takie pytania.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że nie każdy rodzaj regałów można zastosować w każdym magazynie. Na wybór systemu składowania ma wpływ wiele czynników, wśród których najważniejsze to:

 • postać fizyczna asortymentu oraz jednostek ładunkowych - czyli ich forma, masa oraz wymiary
 • przyjęta technologia magazynowania - czyli czy mamy do czynienia ze składowaniem statycznym czy dynamicznym
 • wielkość składowanych zapasów i szybkość rotacji
 • sposób obsługi - ręczny czy przy pomocy sprzętu mechanicznego.

Jednym z popularniejszych typów regałów są regały paletowe, które przeznaczone są one do składowania ładunków na paletach czyli najczęściej wykorzystywanym typie jednostki ładunkowej.

W grupie regałów paletowych wyróżniamy:

 • regały paletowe rzędowe
 • regały wjezdne (drive-in)
 • regały paletowe jezdne
 • regały przepływowe
 • regały push-back
 • regały cart push-back

Każdy z wymienionych systemów niesie za sobą szereg zalet, ale niestety także pewne ograniczenia. Trzeba je znać jeżeli chce się wybrać najbardziej optymalny system składowania dla konkretnego magazynu. 

W tym artykule skoncentrujemy się na najbardziej powszechnym typie regałów jakim są regały paletowe rzędowe. Regały te, jak sama nazwa wskazuje, tworzą rzędy, w których składowane są towary. Możliwe jest tworzenie zarówno pojedynczych jak i podwójnych rzędów regałowych, gniazd pojedynczych lub o podwójnej głębokości (double deep).

Podstawowa konstrukcja regałów zbudowana jest z ram oraz rygli. Uzupełnia się ją o wyposażenie dodatkowe, zwiększające funkcjonalność regałów oraz bezpieczeństwo ich użytkowania.

ZALETY REGAŁÓW PALETOWYCH RZĘDOWYCH

Najważniejszymi zaletami, a jednocześnie czynnikami, które decydują o popularności tego systemu składowania są:

 • możliwość dostosowania do każdej przestrzeni
 • możliwość składowania zróżnicowanych ładunków, zarówno pod względem wymiarów jak i masy
 • bezpośredni dostęp do każdej składowanej jednostki
 • najniższy koszt zakupu.

Bardzo istotną cechą regałów rzędowych jest także ich modułowość, która umożliwia łatwą zmianę konfiguracji i możliwość dopasowania do zmieniających się potrzeb. Gniazda regałów można wypełnić płytą wiórową, kratą pomostową, panelem siatkowym lub metalowym, dzięki czemu regały te stają się  jeszcze bardziej uniwersalne i mogą służyć do składowania towarów luzem, w kartonach, czy pojemnikach.

Warto dodać, że ewentualne uszkodzenia regałów łatwo jest naprawić wymieniając jedynie pojedyncze belki czy ramy nośne. Trzeba jednak pamiętać, że jakąkolwiek zmianę w konstrukcji regałów należy przedyskutować z dostawcą tych regałów, aby mieć pewność, że regały nie utracą swojej stabilności i wytrzymałości, zagrażając tym samym życiu pracowników i składowanych towarów. Ponadto nieautoryzowana przez dostawcę ingerencja w konstrukcję regału, oznacza dla utratę gwarancji.

WADY REGAŁÓW PALETOWYCH RZĘDOWYCH

Regały paletowe rzędowe niosą ze sobą także pewne ograniczenia. Konieczność wyznaczenia dróg międzyregałowych pomiędzy wszystkimi rzędami regałów, powoduje, że system ten zajmuje stosunkowo dużo miejsca w magazynie, oferując przy tym najmniejszą liczbę miejsc paletowych w porównaniu do dostępnej powierzchni. Współczynnik wykorzystania powierzchni magazynowej jest w tym przypadku na poziomie ok. 40%. Dlatego też regały te nie są polecane w magazynach, w których musimy zbuforować bardzo dużo jednostek ładunkowych na małej powierzchni. Regały rzędowe nie są też polecane do magazynów, w których mamy do czynienia z dużą rotacją towarów.

WÓZKI DO OBSŁUGI REGAŁÓW PALETOWYCH RZĘDOWYCH

Regały paletowe rzędowe wymagają do ich obsługi wózków widłowych. Odpowiedni dobór wózka do obsługi regałów jest bardzo istotnym elementem w projektowaniu systemów składowania. Główne kryterium wyboru to wysokość podnoszenia wózka i szerokość korytarza roboczego między regałami.  I tak:

 • wózki typu reach truck – stosowane zdecydowanie najczęściej do obsługi regałów paletowych rzędowych o wysokości do 12 m, pracują w korytarzu roboczym o szerokości ~3 m
 • wózki systemowe – specjalistyczne wózki umożliwiające obsługę bardzo wysokich regałów o wysokości  do 18 m, posiadają bardzo wąski korytarz roboczy ok 1,5 m
 • wózki prowadzone podnośnikowe – używane do obsługi regałów do wysokości ~5,4 m, a ich korytarz roboczy wynosi ~2,5 m
 • wózki widłowe czołowe elektryczne – sporadycznie stosowane do obsługi regałów do wysokości 6,5 m; w zależności od typu i udźwigu wózka wymagają szerokich korytarzy roboczych > 3,5 m

Regały paletowe rzędowe obsługiwane wózkiem reach truck

Podsumowując regały paletowe rzędowe są najpopularniejszym i najczęściej stosowanym systemem przystosowanym do składowania palet. Ich głównymi zaletami są bezpośredni dostęp do każdej jednostki ładunkowej oraz duża elastyczność umożliwiająca dopasowanie regału do różnych potrzeb klienta. Dlatego na regałach paletowych rzędowych można składować różne towary, nie tylko na paletach. W naszym portfolio znajdziecie wiele ciekawych realizacji regałów paletowych rzędowych, które służą m.in. do składowania rowerów, opon, odlewów, bel z materiałem.

wróć

Kupuj on-line

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem naszych standardowych produktów zapraszamy do naszego sklepu internetowego e-promag.pl

Przejdź

Nasze katalogi

Zamów bezpłatny katalog i dowiedz się dlaczego jesteśmy najlepsi

Zapytanie

Wypełnij formularz kontaktowy i prześlij zapytanie

Przejdź